Als tegelsAls lijst
Paginavan 4

1911

Kavel 1911
1918 - 'Embleem van de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht' door C.J. van der Hoef (vgl. JP.41) - Knielende Androkles die een doorn uit de poot van een leeuw trekt, in afsnede drie regels tekst - brons 89 mm 173,02 gram - PR - uiterst zeldzaam - ex veiling Schulman 328 (2007) lot 808 - NB De Rijksveeartsenijschool te Utrecht werd in 1918 omgedoopt tot Veeartsenijkundige Hoogeschool. Bij de overdracht van het rectoraat op 17 september 1919 werd bekendgemaakt dat de Senaat als motto van de nieuwe hogeschool had gekozen voor de spreuk Animalium hominumque saluti (Tot heil van mens en dier) en als embleem voor een afbeelding van Androclus en de leeuw. De medailleur Chris van der Hoef had hiervoor een ontwerp gemaakt dat inmiddels al door de Senaat, de Curatoren èn de regering was goedgekeurd. Dit embleem was gebaseerd op het verhaal van Androclus, de weggelopen Romeinse slaaf die in de Noord-Afrikaanse woestijn een jammerende leeuw bevrijdde van een doorn in zijn poot en jaren later, toen hij was aangehouden en in circus voor de wilde dieren werd geworpen, diezelfde leeuw tegenkwam die zijn hand begon te likken en door het publiek de vrijheid werd gegund. Van der Hoefs ontwerp is gebruikt voor het stempel van het lakzegel van de hogeschool, 89 mm in doorsnede, zoals dat aan bullen werd bevestigd. Hiernaast heeft de Senaat vanaf 1919 prijsvragen uitgeschreven met als beloning ‘een gouden eerepenning’, waarvan ons echter geen uitgereikte exemplaren bekend zijn. Jintes & Pol vermeldt onder nummer 41 een tweezijdige penning in brons op hetzelfde formaat als het zegelstempel, met als keerzijde een inscriptieruimte met als omschrift het hierboven vermelde motto (door het KPK in 1920 van de kunstenaar zelf aangekocht). Een gouden erepenning van dit formaat zou wel erg prijzig zijn. Het is meer aannemelijk dat het hier om een proefneming gaat, en dat de erepenning op een formaat van 41 mm zou worden uitgevoerd. Met deze diameter zijn namelijk enkele afslagen bekend, Onder nummer @ vindt u een zilveren afslag met een draagring, terwijl in MPO veiling 42 (lot 5745) al een bronzen exemplaar gecombineerd met een algemene keerzijde werd geveild.
Inzet: € 400,00
Paginavan 4

Deze website gebruikt cookies

We gebruiken cookies om inhoud en advertenties te personaliseren, om functies voor sociale media te bieden en om ons verkeer te analyseren. We delen ook informatie over uw gebruik van onze site met onze sociale media-, advertentie- en analysepartners die deze kunnen combineren met andere informatie die u aan hen heeft verstrekt of die zij hebben verzameld door uw gebruik van hun services.